Leczenie zgagi

Każdy cierpiący na przewlekłą zgagę powinien udać się do gastroenterologa – to lekarz tej specjalizacji dokona diagnozy choroby oraz jej stadium i zaleci odpowiednie leczenie.

W przypadkach lekkiej zgagi, kiedy dolegliwości nie występują codziennie i nie są nazbyt uciążliwe, zaleca się rezygnację z tego, co zgagę spowodowało. Najczęściej jest to zmiana sposobu odżywiania, zmiana pozycji spania czy zwiększenie aktywności fizycznej.

W przypadkach zgagi przewlekłej, która występuje praktycznie codziennie a jej objawy są nasilone i występują już kilkanaście minut po spożytym posiłku, zaleca się regularne leczenie farmakologiczne wraz z pomocniczym leczeniem sposobami naturalnymi.

Leczenie farmakologiczne

Istnieją trzy grupy leków, o różnej skuteczności i zasięgu działania, które zalecane są przy występowaniu zgagi – wszystkie dostępne są bez recepty.
Pierwsze środki, zalecane są w przypadku łagodnych objawów zgagi. To leki, których zadaniem jest zobojętnienie kwasu w żołądku. Trzeba przyznać, że ich skład (jak fosforan glinu czy wodorotlenek magnezu) radzi sobie szybko z dolegliwością jednak na krótko, trzeba je więc przyjmować minimum kilka razy dziennie.
Bardziej skuteczne są leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku – te zawierają ranitydynę i pozwalają zapomnieć o problemie nawet przez 12 godzin.
Najbardziej skuteczne, ale i zalecane w zaawansowanym stadium choroby są leki, których zadaniem jest zniwelować ból związany ze zgagą, ale również odbudować ścianę błony śluzowej przełyku. Leki te charakteryzują się również najdłuższym czasem działania, bo nawet 24 godziny.

Sposoby naturalne

Cierpiący na zgagę oprócz leczenia farmakologicznego stosują także te naturalne. Nierzadko wybierają tylko domowe sposoby na walkę z uporczywymi dolegliwościami – podobno te metody są skuteczne w podobnych stopniu, ale w ich przypadku najważniejsza jest regularność stosowania. Działanie leków naturalnych będzie także opóźnione w czasie i z pewnością łagodniejsze aniżeli w przypadku farmakologii. Warto jednak dodać, że środki naturalne są zbawieniem dla kobiet w ciąży, które często miewają zgagę – te nie mogą korzystać przecież z propozycji farmakologicznych.

W zwalczaniu zgagi pomoże napar z melisy – ten trzeba pić go minimum dwa razy dziennie. Melisa ma właściwości uspokajające a jak wiadomo zbyt duże napięcie nerwowe prowadzi do produkcji zwiększonej ilości kwasu żołądkowego.

Kiedy objawy zgagi dają o sobie znać, dobrze zjeść kilka migdałów – te mają właściwości łagodzące i są szczególnie polecane kobietom ciężarnym i dzieciom.

Podobne działanie ma mleko. Szklanka ciepłego mleka niemal natychmiast minimalizuje objawy. Niestety trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nabiał wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego, nie jest to więc dobra metoda dla osób zmagających się ze zgagą na co dzień.

Siemię lniane natomiast ma właściwości regeneracyjne i wzmacniające – w przypadku przewlekłej zgagi warto z niego korzystać w celu odbudowy i ochrony błony śluzowej przełyku.

Kolejnym naturalnym środkiem jest imbir. Jego żucie niweluje objawy. Zdaniem lekarzy imbir jest jednym z najbardziej skutecznych metod walki ze zgagą – ten wchłania kwasy, które wydzieliły się z żołądka do przełyku.

Popularną metodą jest także wypicie roztworu z sody spożywczej – jej właściwości zobojętniają kwas szybko neutralizując objawy zgagi.

 

6 Odpowiedzi do Leczenie zgagi

 1. riv says:

  na początku pomagały mi lżejsze leki które kupowałem w sklepie ale potem musiałem się przestawić na silniejsze. na szczęście te nowe leki działają dobrze i zgaga już mnie tak nie męczy jak kiedyś.

 2. kolek says:

  mi nic nie pomaga.mam wrażenie, że te wszystkie leki tylko zagłuszają zgagę, by czasem już po paru minutach znowu wróciła. czekam aż wymyślą coś skutecznego, ale chyba się nie doczekam.

  • Tygom bok says:

   no to mamy podobnie. ja już mam tak zaawansowaną zgagę, ze występuje u mnie praktycznie ciągle, niezależnie czy jem czy nie, czego się napije i jaki tryb życia prowadzę. Chyba nawet nauczyłem się już nawet nią żyć

 3. anita says:

  mi pomaga siemię lniane. ogolnie polecam wszystkie ziołowe mieszanki, napary i tym podobne naturalne metody zwalczania zgagi. ta apteczna chemia pomaga tylko na chwilę

  • piXel says:

   Ja tak samo. też stawiam na naturalne rozwiązania i nie uważam, że są slasze niż lekarstwa z apteki. Spróbuj sody z wodą – dla mnie też rewelacja.

 4. mam zgagę says:

  To fakt, mi pomaga melisa, ale tylko wtedy, kiedy zgaga jest nieduża. Lepszym rozwiązaniem jest soda – działa szybciej i na dłużej. Ogólnie zauważyłam, że naturalne sposoby na zgagę są tak samo skuteczne jak te z apteki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>