Nadkwaśność żołądka

Ta uciążliwa dolegliwość objawia się najczęściej palącą zgagą, trudną do skutecznego wyeliminowania. Przyczyną tego rodzaju dyskomfortu jest zbyt duża produkcja soku trawiennego. Obciążone ściany żołądka nie są w stanie chronić przed szkodliwymi substancjami, ponadto zbyt duże stężenie kwasów osłabia rolę błony śluzowej. 

Sam kwas powstaje zazwyczaj w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety oraz picia alkoholu. Co ciekawe, przyczyną powstawania kwasów żołądkowych jest również stres i wydzielanie negatywnych emocji. Na nadkwasotę żołądka cierpieć mogą również chorzy przyjmujący leki zawierające kwas acetylosalicylowy oraz palacze papierosów.
Nadkwaśność żołądka najczęściej objawia się wspomnianą już zgagą jednak w zaawansowanym stadium tego schorzenia może dojść do nudności, zwracania pokarmów i ostrych bóli brzucha.
Warto dodać, że nadkwasota często mylona może być z innymi dolegliwościami układu pokarmowego – najczęściej myli się ją z nadwrażliwością żołądka, nerwicą, niestrawnością czy nieżytem żołądka. Wszystkie choroby charakteryzują się podobnymi dolegliwościami.

Rozpoznanie i leczenie nadkwasoty żołądka

Diagnoza nadkwasoty żołądka opiera się przede wszystkim na indywidualnym wywiadzie lekarza z pacjentem. Ewentualne badania, takie jak gastroskopia wykonywane są głównie w celu eliminacji innych schorzeń o podobnych objawach, na przykład wrzodów.
Najważniejsza jest zmiana diety – głównym winowajcą powstawania nadkwasoty jest nieodpowiednie łączenie produktów spożywczych. Co więcej, wywoływać ją może przejadanie się.
Ciekawostką jest, że w celu eliminacji nadkwasoty często stosuje się masaże pleców. Prawidłowo wykonany pobudzi i rozluźni główne ośrodki nerwowe, które odpowiadają za wydzielanie niekorzystnych enzymów. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie hydroterapii, której celem jest oczyszczanie organizmu z toksyn; nierzadko stosuje się również lewatywę.

Powikłania nadkwasoty żołądka

Nigdy nie należy ignorować chociażby początkowych objawów nadkwasoty. Nieleczona bądź nieprawidłowo leczona może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w organizmie. Uszkodzona błona śluzowa i wzmożona praca układu trawiennego spowodować może zapalenie żołądka, przewlekłe zapalenie błony śluzowej, powstanie wrzodów (zarówno żołądka jak i dwunastnicy) a nawet groźnego raka gruczołowego oraz chłoniaka błony śluzowej żołądka.

2 Odpowiedzi do Nadkwaśność żołądka

  1. gronnnnnnnn_x says:

    czyli chociaż wiemy jaka może być przyczyna zgagi, tyle, że z nadkwasota nie ma żartów. coś o tym wiem, bo u mnie żołądek jest w opłakanym stanie właśnie przez wydzielane kwasy

  2. Zbych 45 says:

    Ja zawsze myślałem, że zgaga to nadkwaśność właśnie a nie, że jest jej przyczyną. Z tego co wiem sama nadkwasota może wywołać szereg powikłań, chyba nawet raka :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>