Objawy zgagi

Zgaga najczęściej objawia się powszechnie pojmowanym pieczeniem w przełyku i poczuciem kwasowości w ustach. To pojawia się często również w gardle czy krtani. Nierzadko zgaga wywołuje uciążliwy ból tuż za mostkiem, w klatce piersiowej a nawet żuchwie.

Zgaga występująca codziennie może przemienić się w chrypkę i kaszel, szczególnie w godzinach porannych.

Objawy zgagi często uznawane są za zło konieczne i nie są leczone profesjonalnie. Kiedy dolegliwości staja się bardzo uciążliwe, osoba na nie cierpiąca próbuje je zlikwidować naturalnymi środkami jak rumiankiem, melisą czy siemię lnianym.
Warto dodać, że objawy zgagi występują najczęściej po spożyciu niekorzystnych pokarmów – przede wszystkim to tłuste i ostre potrawy wywołują dolegliwości z nią związane. Udowodniono również, że zgaga pojawia się po wypiciu soków z owoców cytrusowych, które wzmagają produkcję kwasów żołądkowych.
Objawy pojawiają się także po spożyciu zbyt obfitego posiłku lub kiedy kęsy nie są odpowiednio przeżuwane.
W przewlekłych stanach choroby, kiedy dochodzi do uszkodzenia układu pokarmowego, zgaga może objawiać się uczuciem przejedzenia, nudnościami a nawet ospałością. Kiedy choroba występuje około 3 lata pomimo leczenia, zazwyczaj dochodzi do niedokrwistości, spadku wagi ciała i problemów z przełykaniem pokarmów.
Niestety objawy zgagi są przeważnie dosyć uciążliwe a jej doraźne leczenie często przynosi ulgę tylko na chwilę.

6 Odpowiedzi do Objawy zgagi

 1. tinka says:

  Teraz już wiem że miałam zgagę. Nawet nie wiedziałam dotąd jakie są jej objawy. Myślałam że to pieczenie przełyku jest normalne i po prostu przytrafia się od czasu do czasu.

 2. Ola mała says:

  ja juz na szczęście zgagi nie mam, ale własnie przypomniało mi się jak cierpiałam z jej powodu w czasie ciąży. Teraz to samo spotyka moją siostrę i własnie szukałyśmy jakiś informacji na temat tego schorzenia – wreszcie znalazłyśmy coś rzetelnego

 3. taka jedna says:

  czyli morał z tego jeden – nie warto się obżerać :)

 4. Kwiatkowski says:

  Okropne uczucie – mnie męczyła przez połowę ciąży na szczęście odeszła razem z porodem i mam nadzieję, że już nigdy nie wróci, bo to jakiś koszmar. Przez zgagę nie mogłam spać ani jeść, było mi niedobrze.

 5. FBNIFJVBSOJCM says:

  JA ZA TO MAM OKROPNA ZGAGĘ PO ALKOHOLU – ZACZYNA SIĘ JUŻ W TRAKCIE PICIA – MASAKRA, BO ODBIERA MI TO CAŁĄ PRZYJEMNOŚĆ IMPREZOWANIA. POMOCYYYYYYYYY

 6. OlGa says:

  tego pieczenia w przełyuku to ja nigdy nie zapomne FUJJJJJJJJJJJJJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>