Powikłania zgagi

Wielu z nas zgagę lekceważy uznając ją za skutek nieprawidłowego odżywiania. Trzeba jednak zaznaczyć, że nieleczona bądź źle leczona zgaga może doprowadzić do wielu niekorzystnych zmian w układzie pokarmowym, które w efekcie mogą trwale go uszkodzić.

Cofanie się treści żołądkowych a wraz z nią kwasów jest niebezpieczne dla samego przełyku. Ten nie ma tak odpornej na działanie enzymów trawiennych błony śluzowej jak żołądek, szybko więc dojść może do zapalenia ścian przełyku wraz z ich zaczerwienieniem czy niebezpieczną opuchlizną.
W wyniku zapalenia błon śluzowych przełyku może dojść do powstawania nadżerek, co w efekcie powoduje wrzody przełyku. Te są jedną z najgroźniejszych chorób całego układu pokarmowego, które mogą doprowadzić na przykład do trwałego zwężenia przełyku.

Uszkodzone błony śluzowe przełyku mają tendencję do samoregeneracji – tkanki są zastępowane wtedy tymi pochodzenia żołądkowego czy jelitowego. Sytuacja taka jest jednym z najpoważniejszych powikłań zgagi i w medycznym świecie nosi nazwę przełyku Baretta, który jest stadium przedrakowym. Trzeba zauważyć, że nieleczony przełyk Baretta powoduje nowotwór u co 10 osoby cierpiącej na tego rodzaju powikłanie.

Nie traktujmy zgagi po macoszemu, udajmy się do specjalisty w celu uzyskania fachowej pomocy medycznej. Jak widać niegroźna z pozoru zgaga może doprowadzić do poważnych chorób przełyku.

6 Odpowiedzi do Powikłania zgagi

 1. ciepla klucha says:

  Racja, mój wujek często skarżył się na zgagę. Ignorował to aż w końcu zachorował na raka przełyku.

  • Przemo says:

   Przykre to, że z takiej błahostki powstają choroby nieuleczalne. Ja też często ignoruje zgagę albo napiję się wygazowanej coli i przechodzi – chyba czas najwyższy zrobić jakieś badania.

 2. mumia says:

  coraz częściej słyszy się teraz o tym przełyku Baretta, ale nie myślałam, ze od tego można nawet umrzeć.

  • Filipjoh says:

   dzisiaj na wszystko można umrzeć. Zauważyliście, że co chwila wymyślała jakieś nowe choroby? wszystko przez te sztuczności, mutacje i inne toksyny na pewno.

 3. FRANKLIN says:

  ciekawe, kiedy wymyślą wreszcie SKUTECZNE lekarstwo na ta przypadłość.

 4. Kurczak says:

  Ojejjjjjj, nie myślałem, że głupia zgaga może powodować nawet raka. myslałem, że to niegroźna przypadłość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>