Przyczyny zgagi

Bezpośrednią przyczyną zgagi jest zarzucenie treścią pokarmową przełyku. Niekorzystny wpływ, wywołujący główne dolegliwości ma przede wszystkim kwas solny, produkowany w żołądku oraz znajdujące się z nim enzymy trawienne.

Istnieje natomiast kilka powodów, dla których czynniki te przedostają się do przełyku:

Nieprawidłowa dieta

Spożywanie niektórych produktów wzmaga pojawianie się zgagi. Przede wszystkim należy unikać potraw smażonych, ostro doprawionych i tłustych. Wskazane jest ograniczenie spożywania alkoholu, kawy, mocnej herbaty i słodyczy. Również owoce cytrusowe nie mają korzystnego wpływu na wydzielanie kwasu żołądkowego, ponieważ potęgują jego ilość. Palacze papierosów powinni obowiązkowo porzucić nałóg.
Nieprawidłowa dieta związana jest również ze złymi nawykami spożywania posiłków. Zgaga pojawia się po zbyt obfitym jedzeniu jak również kiedy jemy za szybko i nie gryziemy dokładnie kęsów. Zaleca się także jedzenie regularne, 5 posiłków dziennie i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Leki

Zgagę może spowodować zażywanie niektórych leków w dużych ilościach bądź przez długi czasu. Szczególnie niekorzystnie wpływa aspiryna, ibuprofen a także leki, które zażywane są w walce z osteoporozą.

Inne choroby

Ryzyko wystąpienia zgagi mogą spotęgować inne choroby, na które cierpi pacjent. Należy do nich przede wszystkim cukrzyca, nadwaga, przepuklina rozworu przełykowego, zespół Crest, sklerodermia czy objaw Raynauda.

Inne czynniki

Bardzo często zdarza się, że na zgagę skarżą się kobiety w ciąży, szczególnie na etapie zaawansowanym. Wpływ na to ma powiększająca się macica, która uciska żołądek.
Zgaga może pojawić się także, kiedy śpimy w zbyt płaskiej pozycji bądź kiedy przez długi czas mamy schyloną głowę bądź tułów.

5 Odpowiedzi do Przyczyny zgagi

 1. tak says:

  ja tam zawsze lubialem ostre i dobrze doprawione potrawy i jakos nic mi nie jest. zero zgagi. Mozna? Mozna.

  • Olga M says:

   To raczej masz szczęście. Nie wróżę Ci źle, ale i Ciebie może niedługo dopaść ta dolegliwosć – zniszczysz żołądek, przełyk to i zgaga będzie i wrzody i niestrawność a nawet nadkwasota.

 2. fikoł says:

  no to zazdroszczę. ja utrzymuje zalecana dietę i zgagę miewam i to często niestety. Poza tym to raczej nie jest kwestia „można” „nie można” tylko… sam nie wiem predyspozycji, budowy przełyku, jakiś wad, czegokolwiek.

 3. Stefi says:

  U mnie niestety zgaga to właśnie efekt przyjmowanych leków na inną chorobą i niestety nic z tym zrobić nie mogę, bo muszę je przyjmować :(

 4. olga says:

  Ja też cierpię na zgagę i niestety zmiana diety nie bardzo pomaga chociaż ta podobno była głównym winowajcą. Porobiłam dodatkowe badania i wynika z nich, że nie mam innych schorzeń, które mogłyby ją wywoływać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>