Skuteczne sposoby na zgagę

Oprócz leczenia farmakologicznego istnieje spora grupa skutecznych wskazówek, dzięki którym raz na zawsze można pozbyć się zgagi bądź chociażby spowodować jej rzadsze i mniej nasilone występowanie. Zgaga może występować notorycznie lub sporadycznie, w wyniku przejedzenia się czy spożycia niekorzystnych produktów – jest wtedy niegroźna i wtedy jedynym sposobem jest po prostu zmiana diety na lżejszą i niedopuszczanie do jedzenia zbyt obfitych posiłków. 

Inaczej sprawa wygląda, kiedy zgaga występuje praktycznie codziennie, bez względu na sposób spożywania posiłków czy składników menu. W takich przypadkach warto stosować wskazówki dotyczące unikania zgagi na co dzień. Przede wszystkim ważny jest styl życia – osoby z nadwagą, powinny się jej jak najszybciej pozbyć prowadząc wzmożoną aktywność fizyczną. Palacze borykający się z problemem zgagi powinni jak najszybciej porzucić nałóg. Warto także pozbyć się z garderoby zbyt opinających strojów, które mogą tylko wzmagać zrzucanie treści żołądkowych do przełyku. Podczas spoczynku ważna jest odpowiednia pozycja leżącego. Osoby, u których zgaga występuje notorycznie powinny wypoczywać w pozycji, w której głowa i tułów uniesiony jest lekko do góry (szczególnie w trakcie popołudniowej siesty).

Zmiana nawyków żywieniowych

W walce ze zgagą niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim posiłku muszą być spożywane regularnie. Dobrze jest unikać dań smażonych i tłustych jak również tych, które zostały przyprawione na ostro – ostre przyprawy podrażniają żołądek i powodują nadmierną produkcję kwasów żołądkowych. To samo tyczy się napojów gazowanych, wszelkich marynat, kawy oraz mocnej herbaty – te nie wpływają korzystnie na układ pokarmowych. Z diety warto eliminować także alkohol i słodycze; wskazane jest także ograniczanie soli.

Sposoby naturalne

Istnieje mnóstwo naturalnych środków, które skutecznie pomagają w eliminacji zgagi. Należą do nich przede wszystkim zioła – warto więc pić napary z rumianku i melisy. Zbawienny wpływ ma także siemię lniane, imbir oraz kminek.
W okresach występowania zgagi zaleca się spożywanie migdałów, wypicie szklanki ciepłego mleka bądź kefiru. Dobroczynne działanie ma również cola bez gazu. Zamiennie można stosować roztwór z sody spożywczej.

Osoby cierpiące na zgagę nie powinny spać w pozycji płaskiej a raczej z tułowiem uniesionym lekko ku górze – wtedy treść żołądka nie przedostanie się do przełyku. Tą wskazówkę warto zastosować szczególnie bowiem prawie wszyscy zmagający się z tą dolegliwością, uskarżają się na nią przede wszystkim nocą.

5 Odpowiedzi do Skuteczne sposoby na zgagę

 1. judith02 says:

  Zawsze wybieram naturalne metody. Piję herbatę z melisy i zgaga mija mi w parę minut. I co najważniejsze – długo nie wraca.

 2. NicNieMam says:

  Spróbuję ten sposób ze spaniem w innej pozycji. Zgaga szczególnie mnie męczy własnie w nocy. Może pomoże.

 3. zgaga ble says:

  ja tez mam czesto zgagę niestety. Mi pomaga szklanka mleka albo dwie łyżeczki sody oczyszczonej zmieszanej z wodą. Przechodzi po chwili, ale najczęściej niestety na krótko :(

 4. Fredek X says:

  Mi wcześniej pomagała rozgazowana cola a teraz zgaga jest już tak zaawansowana, że nie ma na nią skutecznego leku:( nie wiem juz sam co robić, chudnę a komfort mojego zycia jest zerowy

 5. ZGAGA PRECZ says:

  mnie tez męczy i to bardzo. Ile ja już odwiedziłem lekarzy i tak naprawdę każdy rozkłada ręce. Pożeram kilogramy proszków na zgagę i piję hektolitry ziółek – nic nie pomaga. Chyba zaczne jeść te migdały, slyszałem, że pomaga też mleko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>