Zgaga po alkoholu

Zgaga nie zawsze jest syndromem choroby refluksowej a za jej powstanie nie musi być odpowiedzialna niewłaściwa dieta. Niezwykle często u osób całkowicie zdrowych, u których dolegliwości związane ze zgagą dotąd nie występowały, pojawia się ona po wypiciu alkoholu. Głównym powodem takiego zjawiska jest wpływ alkoholu na mięśnie wpustu – napoje wysokoprocentowe po prostu je rozluźniają, przez co treści żołądkowe mogą łatwiej przedostawać się do przełyku. Ponadto, alkohol zawiera etanol, który wykazuje właściwości kwasotwórcze. 

Według duńskich naukowców z uniwersytetu w Dundee zgaga pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy alkohol pity jest zaraz przed pójściem spać, najdalej 2-3 godziny. Badacze udowodnili, że u osób, które wypiły alkohol, zaraz po zaśnięciu rozpoczął się proces zarzucania kwasów do przełyku. U osób, które wypiły tylko wodę takich dolegliwości nie odnotowano.

Jak poradzić sobie ze zgagą po alkoholu?

Alkohol wypity zaraz przed snem nie będzie dla nas dokuczliwy bowiem zgaga pojawi się w nocy, kiedy będziemy spać. Warto jednak zauważyć, że po pierwsze alkohol pijamy nie tylko w godzinach wieczornych, po drugie zgaga nim wywołana może trwać jeszcze wiele godzin po przebudzeniu.
W przypadku, kiedy zgaga nie jest dolegliwością, z którą walczymy na co dzień idealnie sprawdzą się naturalne sposoby niwelowania jej nieprzyjemnych objawów bądź środki dostępne w każdej aptece bez recepty – dostępne są nawet takie, które nabyć można w pojedynczych saszetkach czy jednorazowych dawkach, bez konieczności nabywania całego opakowania (kiedy raz przytrafi nam się zgaga po alkoholu najlepiej mieć taką przy sobie zawsze już w czasie bankietu czy rodzinnej imprezy).
Dobrze sprawdzą się też znane od lat naturalne metody leczenia zgagi. Jedzenie migdałów (minimum 10 sztuk jednorazowo), picie ziołowych naparów czy cola bez gazu to skuteczne metody. Świetne efekty daje również wypicie mikstury sporządzonej z sody oczyszczonej wymieszanej z przegotowaną wodą.
Zniwelowanie dokuczliwych objawów zgagi po alkoholu daje zazwyczaj spokój…do następnego razu.

2 Odpowiedzi do Zgaga po alkoholu

  1. Polinka says:

    Dzięki za porady – często mnie męczy zgaga i w sumie teraz skojarzyłam, że najczęściej właśnie po alkoholu. Chyba kupie te saszetki z lekiem i będę nosić przy sobie

  2. Matju Mc L says:

    Swietny poradnik – dzięki za ten tekst, bo nigdzie nie mogłem znaleźć rzeczowych informacji na ten temat. Mam zepsuta praktycznie kazdą imprezę, bo już w jej trakcie po alkoholu zaczyna mnie piec. Masakra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>