Zgaga w ciąży

Zgaga pojawiająca się w okresie ciąży jest wynikiem rozszerzania macicy a tym samym ucisku na żołądek. Może również pojawić się wskutek działania progesteronu, który rozluźnia dolny zwieracz przełyku. W efekcie kwasy żołądkowe przedostają się do przełyku.

Zgaga w okresie ciąży ma nic wspólnego z tym, czy kobieta na tę dolegliwość cierpiała już przed stanem błogosławionym czy też nie. Zgaga, jaka pojawia się w ciąży nie wynika również z następstw innych chorób, jest jedynie nieprzyjemną dolegliwością, która zazwyczaj mija zaraz po narodzinach dziecka.

Warto zauważyć, że na zgagę cierpi aż 70% kobiet w III trymestrze ciąży – jest ona więc zjawiskiem powszechnym, niezwykle uciążliwym. Uciążliwym, ale i ciężkim do zniwelowania objawów bowiem kobieta ciężarna nie może przyjąć niektórych leków farmaceutycznych – najczęściej więc pozostają jej do wykorzystania domowe sposoby walki ze zgagą i to również nie wszystkie.

Przede wszystkim kobieta w ciąży, ta cierpiąca jak i wolna od zgagi powinna bacznie planować swoją codzienną dietę. Dobrze jeśli wyeliminuje bądź chociaż ograniczy z niej składniki, jakie zgagę najczęściej wywołują – to szczególnie ważne, kiedy kobiecie dokuczają dosyć silne dolegliwości. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż kobieta w stanie błogosławionym powinna stosować się do wszelkich zaleceń z dużą ostrożnością i rozwagą. Wiadomo bowiem, że dieta ciężarnej musi być bogata we wszystkie składniki odżywcze, również te znajdujące się z produktach „zabronionych” przy zgadze.

Same posiłki warto spożywać regularnie. Lepiej zjeść częściej a mniej aniżeli rzadko a obficie. Dobrym zaleceniem staje się także dokładne przeżuwanie pokarmów – to ułatwi trawienie i nie będzie przyczyną nadmiernego powstawania kwasów żołądkowych.

Aby zapobiec występowaniu zgagi warto spać w pozycji półsiedzącej, wtedy treść żołądka nie będzie miała jak wydostać się do przełyku.

Jak walczyć ze zgagą w ciąży?

Oprócz wyżej wymienionych zaleceń, w celu doraźnej walki ze zgagą można bez obawy stosować:
napary z melisy,
siemię lniane,
migdały,
ciepłe mleko,
wodę z cytryną i octem jabłkowym.
W aptece dostępne są również środki farmaceutyczne, które kobieta ciężarna może stosować, to między innymi Rennie, Manti bądź homeopatyczny Galstena.

5 Odpowiedzi do Zgaga w ciąży

 1. guuupek says:

  Moja żona tak miała. Nigdy wcześniej nie chorowała na zgagę a podczas ciąży zaczęło się. Na szczęście po urodzeniu wszystko wróciło do normy.

 2. majka says:

  Nie wiedziałam w ogóle czym jest zgaga. Do czasu ciąży… Przynajmniej potem przechodzi i teraz już nie mam problemów ze zgagą.

 3. Wera says:

  mi nie przeszło po ciąży – fakt jest teraz mniej dokuczliwa, ale mam ją nadal bardzo często. U mnie pomaga rozgazowana cola.

 4. kiwi 28 płock says:

  ojjj tak, tez sie z nią męczę. u mnie pojawiła się na początku III trymestru i trwa do dzisiaj a za 3 dni mam planowany termin porodu. nawet mnie nie straszcie, że to może nie przejść :(

  • Kicia says:

   mi po ciąży przeszła jak ręka odjął. Lekarz mi mówił, że to chwilowe, bo skraca się odcinek przewodu pokarmowego – jest po prostu bliżej przełyku przez powiększającą się macicę – to dlatego podobno zgaga męczy najczęściej pod koniec ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>